Kronika wydarzeń na akwenach miasta Szczecin, czerwiec 2021

W dniu 12.06.2021 r., o godz. 19:17 do bosmana dyżurnego SzWOPR, wpłynęło zgłoszenie od CPR dotyczące jednostki, która utknęła na mieliźnie. Jednostka znajdowała się na południe od miejscowości Kamieniec na Odrze Zachodniej. Na miejsce zadysponowano zespół ratowników na jednostce R-202, która była na patrolu w rejonie Jeziora Dąbie. Po dotarciu na miejsce załoga ściągnęła jednostkę z mielizny. Zakończenie działań i przywrócenie gotowości o godzinie 20:30.
 
 W dniu 12.06.2021 r., o godz. 23:24 do bosmana dyżurnego SzWOPR, wpłynęło zgłoszenie dotyczące jednostki, która utraciła manewrowość i znajduje się na torze wodnym na wysokości Elewatora Ewa (Odra Zachodnia). Wysłano zespół ratowników na jednostce R-501. Po dotarciu na miejsce o godz. 23:32 ustalono że jednostka całkowicie straciła napęd i rozpoczęto jej holowanie na bulwar Piastowski. Zakończenie działań i powrót na bazę o godz. 00:09.
 
W dniu 13.06.2021 r., o godz. 03:29 do bosmana dyżurnego SzWOPR wpłynęło zgłoszenie od Policji o osobie, która planuje wskoczyć do wody w rejonie bulwarów. Natychmiast zadysponowano zespół ratowników na jednostce R-401. Po dotarciu na miejsce rozpoczęto poszukiwania w wyznaczonym rejonie. O godz. 4:10 otrzymano informację od Policji o znalezieniu wskazanej osoby na nabrzeżu przez patrol Policji. Zakończenie akcji i powrót na bazę o godz. 04:15.
 
 W dniu 13.06.2021 r., o godz. 23:22 do bosmana dyżurnego SzWOPR wpłynęło zgłoszenie o osobie w wodzie, przy bulwarze Piastowskim, za rufą jednostki Party Boat. Na miejsce bezzwłocznie zadysponowano zespół ratowników na łodzi R-401. Po dotarciu we wskazany rejon ratownicy podjęli osobę z wody i przekazali patrolowi Policji. Poszkodowany nie wymagał pomocy medycznej. Zakończenie działań i powrót na bazę
o godz. 23:42.
 
 W dniu 16.06.2021 r., o godz. 15:45 do bosmana dyżurnego SzWOPR, wpłynęło zgłoszenie od CPR o mężczyźnie, który znajduje się na tonącym pontonie i wzywa pomocy. Na jezioro Małe Dąbie bezzwłocznie zadysponowano zespoły ratowników na łodziach R-501 oraz R-202 z motopompą. W celu szybszego przeszukania akwenu i nieznanej dokładnej lokalizacji, jednostki rozdzieliły się w okolicach Orlego Przesmyku. Ratownik 202 wpływając na jezioro Małe Dąbie, od północny, zlokalizował w trzcinach osobę wzywającą pomocy na dmuchanym pontonie w którym prawie nie było powietrza. Po chwili na miejsce dotarła załoga Ratownika 501, która przejęła poszkodowanego oraz jego sprzęt pływający. Poszkodowany nie wymagał pomocy medycznej. Osobę odstawiano na ląd w okolicach Mostu Cłowego. W działaniach uczestniczyły także łodzie Straży Granicznej i Policji Wodnej, których załogi zadeklarowały się pomóc w działaniach jeśli zaszłaby taka potrzeba. Zakończenie działań i powrót na bazę o godz.16:15.
 
W dniu 19.06.2021 r., o godz. 09:21 do bosmana dyżurnego SzWOPR, wpłynęło zgłoszenie o łodzi motorowej, która utknęła na mieliźnie na wysokości ujścia Iny. Zadysponowano jednostkę R-501. Po przybyciu na miejsce podjęto próby ściągnięcia jednostki z mielizny niestety bezskuteczne. Podjęta została decyzja o zadysponowaniu do pomocy jednostek R-202 oraz R-203. Podjęto kolejne próby ściągnięcia łodzi z mielizny, również bezskuteczne. Do pomocy wezwano jednostkę Urzędu Morskiego „Galaktyka”, która po przybyciu na miejsce akcji ściągnęła jednostkę z mielizny. Zakończenie i powrót na bazę o godz. 14:05.
 
 
W dniu 19.06.2021 r., o godz. 16:39 do bosmana dyżurnego SzWOPR, wpłynęło zgłoszenie o tonącym pontonie, w torze wodnym na wysokości Skolwina, z dwiema osobami na pokładzie. Zadysponowano jednostkę R-202. Po przybyciu na miejsce zlokalizowano kobietę oraz mężczyznę przy brzegu wyspy Dębina. Osoby zostały podjęte na pokład jednostki ratowniczej i przetransportowane w bezpieczne miejsce. Zakończenie i powrót na bazę o godz. 17:43.
 
 
W dniu 20.06.2021 r., o godz. 11:01 do bosmana dyżurnego SzWOPR, wpłynęło zgłoszenie z Kapitanatu Portu o jednostce, która nadaje komunikat w systemie GMDSS (ang. Global Maritime Distress and Safety System – Światowy Morski System Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa) w kategorii pilny "Urgency" informujący o ewentualnej potrzebie zapewnienia pomocy medycznej, bądź awarii bez bezpośredniego zagrożenia życia. Ostatnie znane położenie jednostki wskazywały lokalizację na jeziorze Dąbie oraz ruch w kierunku północnym. Zadysponowano jednostkę R-401 do przeczesania wskazanych terenów. W poszukiwaniach brała również udział łódź Referatu Wodnego Policji. Ratownicy odnaleźli poszukiwaną jednostkę na północ od Inoujścia. Załoga poinformowała o przypadkowym uruchomieniu komunikatu, po czym go wyłączyła. Zakończenie akcji i powrót na bazę.
 
 
W dniu 20.06.2021 r., o godz. 15:30 do bosmana dyżurnego SzWOPR wpłynęło zgłoszenie z CPR o dwóch mężczyznach skaczących do wody z Mostu Kolejowego, na wysokości ulicy Szklanej w Podjuchach. Do zdarzenia zadysponowano dwa skutery ratownicze uczestniczące w ćwiczeniach oraz wykonujące patrol w okolicy Kanału Odyńca oraz jednostkę R-214 Grupy Interwencyjnej z kąpieliska „Dziewoklicz”. Po dotarciu na miejsce nie zauważono osób przebywających w okolicach mostu. Ratownicy rozpoczęli przeszukiwanie rejonu zdarzenia oraz przeprowadzili wywiad ze świadkami. Z pozyskanych informacji ustalono, że mężczyźni wyszli z Regalicy o własnych siłach i oddalili się od wody w nieznanym kierunku. Zakończenie działań i powrót do wykonywanych czynności godzina 15:45.

 

 

Wydarzenia

Kronika wydarzeń na akwenach miasta Szczecin, czerwiec 2021
Świąteczne życzenia Szczecińskiego WOPR
Szczecin Bliżej Wody - Bardziej Bezpieczny projekt SBO 2021
Nocne poszukiwania z WOPR
Ratownicy szczecińskiego WOPR-u szkolą żołnierzy
10-lecie Szczecińskiego WOPR
Ratownicy szczecińskiego WOPR-u szkolą żołnierzy
10-lecie Szczecińskiego WOPR
Zaproszenie na wigilie WOPR
Już są! Kalendarze na 2019 rok
Podsumowania akcji Bulwary
WOPR Szczecin - bulwary miejsce pasji
WOPR Szczecin - Energia Życia
WOPR kronika wydarzeń sierpień 2018
WOPR aplikacja Ratunek
Bezpieczne Bulwary
Konferencja On Duty! Gdynia 2018
Udana niedzielna akcja na jeziorze Dąbie!
Akcja Płyniemy Polsko
walne zgromadzenie WOPR Szczecin
życzenia świąteczne WOPR Szczecin
Zdzisław Prymelski
Zdzisław Prymelski
wigilia
Zdjęcie
Zdjęcie
pływanie wodolotem

984

CAŁODOBOWY BEZPŁATNY
NUMER ALARMOWY

Nasi partnerzy

WOPR TV

29.11 2016
film

Szkolenie Ratownictwa Lodowego Szczecin 2016


Czytaj więcej...
10.10 2016
poduszkowiec

Ćwiczenia Grupy Interwencyjnej Szczecińskiego WOPR


Czytaj więcej...
10.10 2016
ćwiczenia ratownicze

Dziewanna - ćwiczenia ratownicze


Czytaj więcej...

Kontakt

 

ikona adresu ul. Heyki (nad Kanałem Zielonym)
      70-631 Szczecin

ikona telefonu  tel. (91) 462 48 77
      fax. (91) 462 43 31

ikona maila  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ikona facebooka  facebook.com/szczecinskiewoprheyki

WOPR Szczecin – wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe